15.12.2016

«За перевалом — перевал»

21 грудня, у середу, у Львівському палаці мистецтв відкриють фотовиставку відомого львівського репортера та фотохудожника Володимира Песляка «За перевалом — перевал», присвячену сімдесятиріччю митця. Експозицію складуть сорок світлин Володимира Песляка, які вперше демонструватимуться львів’янам, надруковані на полотні і виглядають як картини. Перед відкриттям фотовиставки відбудеться показ колекції дизайнерського одягу «SaveNATURE», основою якої є зображення природи українських Карпат фотографів Володимира Песляка та Маріанни Лиско.

Володимир Песляк, який цього року відійшов у вічність, сорок років пропрацював фотокореспондентом у державному Українському національному інформаційному агентстві «УКРІНФОРМ», виховав цілу плеяду фотомайстрів і журналістів, серед яких чимало стало політичними та громадськими діячами. Він також був засновником модельного агентства у Львові і дав дорогу в життя багатьом моделям завдяки своїм фотороботам. Представлена експозиція присвячена темі Карпат, бо гори були джерелом життєвої та творчої наснаги для митця.

Володимир Песляк заснував журналістську громадську екологічну організацію «WETI» і прикладав багато зусиль для вирішення екологічних проблем у Карпатах. Коли я ще був студентом факультету журналістики, то з великим благоговінням дивився, як на подіях фотографує цей визнаний чоловік — Володимир Песляк. Коли вже сам став працювати в газеті фотокором, мені довелось стояти з ним пліч-о-пліч на різних подіях і бачити, як він викладався. Він працював в державній інформаційній структурі, а це дуже відповідальна робота — відзняти вчасно подію і передати плівки в Київ або фототелеграфом передати фото, щоби країна вчасно дізналася про подію. У Володимира Песляка був великий педагогічний талант, бо вчив не лише фотографувати, а спонукав людей до якихось роздумів над життям. І дуже багато тих, хто з ним спілкувався, досягли певних вершин у своєму житті. Це кілька десятків таких людей… «Він дуже любив відрядження, їздив по Західній Україні, бо це завжди щось нове, цікаве. Він умів надихати, спонукати до позитивних змін. Ми поміж собою називали його Папою», — згадує заслужений журналіст України Ігор Бачун.

Коли Володимира Песляка не стало, знайшлися люди, які переглянули частину його великого фотоархіву, і в тому числі я, його учениці Альона Николаєвич, Маріанна Лиско, і ми побачили як він марив Карпатами, з якою любов’ю і натхненням їх фотографував. Це була така противага сухій репортер-ський роботі, й тому ця сьогоднішня виставка — про Карпати. Ми хочемо, щоб його фотографія жила, шоб його надбання служило людям. І це не остання фотовиставка, тому що негативів є дуже багато, і з них можна виокремити різні цікаві теми.

Володимир Песляк зробив великий внесок в українську журналістику, і його фото повинні жити, доносити красу, спонукати до творення, а не зберігатися десь в архіві мертвим вантажем. Десь вітає мрія видати його кілька тематичних фотоальбомів. Уже такою спонукою до творчості є пропонований львів’янам показ моделей одягу «SaveNATURE». Концепцією колекції є демонстрація неповторної краси української природи та привернення уваги до екологічних проблем Карпат, а саме до масової вирубки лісів, що призводить до неминучих наслідків: зміни клімату та зменшення чисельності фонду дикої флори та фауни. Авто-ри цього проекту, як і Володимир Песляк своїми світлинами, заохочують суспільство не бути байдужим до проблем екології та активніше проявляти свою позицію, бо від цього залежить майбутнє наших дітей. Над фотовиставкою працювали автори проекту «SaveNATURE» Маріанна Лиско та Наталія Палій, організаційну роботу провела Альона Николаєвич, яка фотографує для «УКРІНФОРМу», та автор цих рядків.

Спонсором фотовиставки виступив добрий товариш Володимира Песляка, директор Українського протиракового інституту у Відні др. Василь-Ярослав Новицький.

Довідка: Володимир Песляк — відомий львівський журналіст та фотограф. 40 років свого життя він пропрацював фотокореспондентом у державному Українському національному інформаційному агентстві «УКРІНФОРМ». Член Національної спілки журналістів України. Продюсер і режисер відеофільмів «Кремона», «Італійський прованс», відеосерії «Українці світу»: «Візія Петра Яцика», «Богдан Футей. Історія одного американця», «Ліки Ярослава Но-вицького», «Незалежне судочинство США», документального фільму «Українська пестицидна війна. Дос’є WETI». Автор публікацій «40-річні серії репортажів з України та світу», фотоальбому «Шовкова косиця» (співав-тор), «Карпати запрошують» (співавтор), «Східні Карпати» (співавтор). У 1995 році заснував журналістську громадську екологічну організацію «WETI» (Західноукраїнський журналістський молодіжний фонд екологічної та туристично-просвітницької інформації), яка займається інформаційною діяльністю в галузі екології та туризму з метою формування свідомості та екокультури громадян України. Йосип Марухняк, куратор фотовиставки

Розроблено Symphony Solutions