30.01.2017

Фотовиставка «Фрагменти з минyлого»

У середу, 1 лютого, о 17.00, у Львівському Палаці Мистецтв відбудеться відкриття фотовиставки «Фрагменти з минлого», яку складуть фотографії старого Львова з колекції Олександра Коробова.

"Існує усталена думка, що Львів, - місто нове... Його "благоустрій" відволікає увагу від старовинних споруд, але тим цікавіше відшукувати ці дорогоцінні вкраплення в обрамування з блискучих будівель", – писав у 1914 році художник та мистецтвознавець Георгій Лукомський.

Нове і давнина у новому спектрі застигли на світлинах львівських фотомайстрів кінця ХІХ – першої третини ХХ століть як кадри, моменти швидкоплинного часу. Hic et nunc – тут і тепер – фотокамера фіксує миттєвості міської тканини незалежно від того, що було з нею перед тим, і що буде опісля. Кожна світлина набуває ваги як трансцедентальний фрагмент у хронологічному вимірі міського простору, натомість у широкому огляді з позицій сьогоднішнього дня – як документ епохи.

Ціль, яку поставив перед собою автор виставки Фрагменти з минулого Олександр Коробов, – оживити давні світлини, дати можливість глядачеві зануритися в минуле Львова і уздріти там кожну деталь. Деякі з фотографій відомі – вони репродуковані в популярних виданнях та на сайтах інтернету, інші досі ніде не публікувалися.
Колекціонерові довелося прикласти чимало зусиль для опанування якості контактного друку при максимальному збільшенні фото. Після звернення до зарубіжного досвіду та багатьох спроб йому вдалося досягнути відповідного ефекту. Так народилася ідея представити широкій публіці якісні старі фотографії міста у збільшеному форматі.
При відборі світлин був використаний широкий жанровий спектр –від далеких панорам до фото поважної пари в авто на вулиці міста. Але і тут, і там прискіпливий глядач віднайде специфічні деталі, що приховані від нас на будь-якій дотепер публікованій версії світлини.

Окремо представлена стара львівська архітектура. Тогочасні фотографи знаходили для сакральних об’єктів нові своєрідні ракурси з верхніх точок, або знизу, де важко уявити мольберт художника. Інша група світлин – фіксація будинків, призначених для зносу. При цьому фотограф, як правило, намагався представити такий об’єкт у найвигіднішому світлі, обдарувати його прощальним поцілунком. Нові на той час будівлі ніби звикають, обживаються у новому середовищі, тільки-но народившись in vivo з паперових проектів. Елеґантні, блискучі, вони творять нові міські акценти та домінанти. На фотографіях можна відчитати написи вивісок та афіш, придивитися до якості бруківки чи архітектурного декору. І головне – до людей: дітей та дорослих; урядників, ремісників, гендлярок, комерсантів, до тих, хто позує фотографу, і випадкових перехожих. На окремих знимках бачимо масові скупчення львів’ян – при Ринку, на Марійській площі.
До світлин подані короткі анотації у довільній формі. Самі ж фото – майбутні експонати Музею історії фотографії у Львові.

Куратор виставки,
Ігор Сьомочкін,
історик, мистецтвознавець.

Розроблено Symphony Solutions