15.08.2018

Вийшла нова книга про Андрія Кузьменка (Скрябіна)

«Якщо перша книжка була, як оголений нерв, то ця – про родину і дім, про те, як Андрійко ріс і що на нього вплинуло» - Ольга Кузьменко, мама Андрія Кузьменка.

15 серпня у конференц-залі Палацу мистецтв пройшла презентація книжки Ольги Кузьменко «Колискова для Андрійка».

Це вже третя книжка, яку написала мама Андрія після його загибелі. В перший рік трагедії вийшла «Моя дорога птаха», яка, за словами мами Кузьми, була, швидше, як фізична потреба. Лікар просто дав їй ручку і сказав писати. Наступного року вийшла книжка «Група СКРЯБІН та друзі по сцені». А потім майже рік готувалася «Колискова для Андрійка». За словами Ольга Кузьменко – вона і буде останньою.

Ідея народилася тоді, коли музикант-теоретик з Києва Варвара Гончарова написала листа, що хотіла б проаналізувати творчість Андрія. Завдяки їй з’явилася можливість розповісти не просто більше про гурт «Скрябін», а й про те, що і як Андрій робив, що слухав, які любив гурти… Все це вміщено в другій частині книжки. А в першій – відповіді на часті запитання до батьків Кузьми: «А як Ви виховали такого сина?», «Як він виріс саме таким?», «Що на це вплинуло?» та інші.

«Приходив будити своїх тіток, відкривав пальчиками їм очі і казав: «Давай будемо говорити»

«Я вирішила дійсно почати з того, як він ріс та, особливо, під що ріс. Почала з колискової про перепілоньку, під яку засинав Андрійко. Про рід зі сторони мами, про наш генетичний код», - почала розповідати Ольга. – «Мої сестри вчилися грати на віолончелі. І Андрійко ріс під цю музику. Постійний звук музичних інструментів вплинув на нього дорослого. В його творах десь та й звучить віолончель. Навіть на останній афіші перед аварією - зображення з віолончеллю.

Ще були гойдалки. Ми з сестрами у дитинстві на них всі гойдалися. А потім гойдався Андрій. І з тієї дитячої забавки також багато фраз у текстах його пісень… Він був однією малою дитиною, коли всі інші родичі були вже дорослими. Довго спати Андрійко не любив, і вже зранку йому було нудно. Приходив будити своїх тіток, відкривав пальчиками їм очі і казав: «Давай будемо говорити».

«В нього вкладали дуже багато, – Надія, рідна тітка Андрія Кузьменка, – тому він і став Людиною. Ту, яку ви зараз знаєте. Випереджав свій час і бачив все наперед. І навіть коли ставав щораз зірковішим та геніальнішим, завжди ставився до нас так, як і потрібно ставитися до сім’ї, за кожної можливості збирав всіх разом. "Ви сьогодні маєте всі бути тут", – говорив. Таких людей ніколи не псує зірковість».

Як розповів Віктор Кузьменко (тато Андрія), сам він далеко не музикант, але дуже звертав увагу на тексти сина, на слова:

«Саме це для мене було дуже важливо. І я його в тому дуже підтримував. А він завжди підтримував нас. Особливо з відпочинком. Коли приїжджав додому, запитував: «Татку, мамцю, у вас є паспорти закордонні? Давайте їх сюди». І поїхав з ними до Києва. Потім наступного дня дзвонить: «Отже так, завтра о 7 годині літак і нічого не знаю». Дав нам можливість побачити і Рим, і Париж, Станбул, Софію… На день по кілька разів нам видзвонював, і не важливо, був він в Україні, чи за кордоном.

По житті не любив хамства, «рагульства», неправди. Твердо стояв на ногах. І то було для мене дуже важливо – що наша дитина йде правильним шляхом».

«Серед фанатів Андрія є багато людей, які ніколи не ходили на його концерти, бо ж думали, що він буде завжди…»

На питання журналістів про віщі сни, чи приходять вони зараз до мами співака, Ольга відповіла:

«Десь півроку після його смерті я зверталася до свого сина, просила: «Дай мені знати, що сталося? Ти винен? Чи хто винен?». І сниться мені прабабціна хата. Я йду за неї і бачу п’ять-шість чоловік – вже старших людей, яких я не знаю. Вони збирають в саду яблука і кидають з великою злістю у лавку. Думаю, що ж вони творять?! Дивлюсь – на лавці сидить мій Андрійко, у блідо-рожевому светрі, який він ніколи не носив. І каже мені: «Мамцю, я не винен». І все.»

«Вже три з половиною роки, як сина немає. Але мені дуже важливо, що на його могилку в Брюховичах досі приходять люди. Та ріка людей, яка почалася відразу після смерті Андрійка, не скінчається і сьогодні. Струмочок за струмочком… І ця підтримка і нам з мамою дуже допомагає», – розповів тато Андрія Кузьменка.

Книжку «Колискова для Андрійка» можна буде придбати в інтернеті на сайті «Видавництва старого лева», або на концертах пам'яті Кузьми. Нагадаємо, найближчий концерт у Львові – 15 вересня 2018 року.

Фото: Ігор Букай

Розроблено Symphony Solutions